Badatelský kroužek – Rok v lese

Naši malí badatelé jsou zpět i v letošním školním roce. Během slunečného podzimního dne se malí badatelé vydali na školní zahradu, aby prozkoumali a seznámili se s životem stromů. Plnili hned několik úkolů!

Prvním úkolem bylo poznat a pojmenovat stromy, které se na zahradě vyskytují.

Druhým úkolem bylo najít listy a přiřadit je ke správnému stromu. List jsme prozkoumali a následně je roztloukli pomocí kostek a podívali jsme se na strukturu listů.

Třetím úkolem byl malý pokus! Malování pěnou na holení. Můžete si ho také vyzkoušet. Zde najdete návod:

Pomůcky – pěna na holení, barva (barevná tuž nebo potravinářské barvivo nebo temperová barva), tácek, špejle, šablony listů, špachtle nebo nějaká stěrka

Pokus – Připravíme si předem šablony listů, které budeme otiskovat v pěně. Na tácek vytlačíme trochu pěny, srovnáme rovinu pomocí špachtle. Přidáváme postupně 2-3 barvy, promícháme špejlí a ihned na to položíme papír. Trochu zatlačíme do pěny, vyndáme a můžeme po chvíli setřít stěrkou nebo třeba špachtlí. Snažíme se sundat pěnu rovnoměrně a tlačit stěrku/špachtli co nejvíce dolů k podložce. Objeví se krásný mramorový efekt. Můžeme pokračovat a přidáváme kapky barev, mícháme špejlí nebo dřívkem a pokračujeme v otiskování tak dlouho, dokud pěna není špinavá od míchání barev. Je hodně důležité položit papír velmi brzy do pěny, hned po té, co nakapete barvy a trochu promícháte. To vznikají nejkrásnější efekty. Když se to dlouho míchá, není to ono (ale děti bývají velmi rychlé a míchání je velmi baví).